Orvosbiológiai-mérnöknek (egészségügyimérnöknek) lenni jó!
Ms EE, Ms BME.
-- Kalandok robotokkal szerte a világban -- Robots, Baltimore and beyond --
Boston emellett történelméről is híres: az amerikai függetlenségi mozgalom tulajdonképpen innen indult. 1770-re állandóvá váltak az összetűzések a helyi lakosok és a brit koronát kéviselő mintegy 2000 angol katona között. (A feszültség fő oka az emelkedő adóterhek voltak, míg mindez nem járt megfelelő politikai érdekérvényesítési lehetőségekkel.) A bostoniak mindig is hajlamosak voltak tüntetni, protestálni, ha valami nem tetszett nekik. A brit járőröket inzultálták, megdobálták, és 1770 telén két halálos áldozata is volt az incidenseknek. A március 5-i estén mindez odáig fajult, hogy amikor a tömeg körbevette és lincseléssel fenyegette az őrt álló katonákat egyik este, ők tüzet nyitottak, és 5 embert megöltek (ez volt a "Bostoni mészárlás"). A helyzet nem javult később sem, és amikor 1773-ban a Korona elhatározta, hogy megszakítja az amerikaiak adóelkerülő módszerét, amellyel a francia csempészek révén jutnak hozzá az indiai teához, a felháborodott bostoniak a tengerbe zúdították a kikötőben állomásozó három teherhajó rakományát. A bostoni teadélután volt az egyik közvetlen kiváltó oka az 1775-től kezdődő fegyveres konfliktusoknak, amely során a 13 egyesült kolónia meglepő módon végül sikerrel szállt szembe a kor legnagyobb katonai hatalmával, és kivívta függetlenségét.
Mindig is terveztem, hogy ellátogatok Bostonba itt létem alatt, és a múlt héten megrendezett Robots 2008 szakkiállítás és konferencia kiváló apropónak tűnt. Mivel már úgyis New Yorkban voltunk, csak felpattantam a Chinatown buszra, és 5 órával később megérkeztem Massachusetts fővárosába. Pirosnál szálltam meg, aki szintén a HASEF-fel van itt, és együtt túráztunk a Grand Canyonban. Hétfőn rögtön a belvároson végigvezető, 4 km hosszan jelzett “Freedom trail” (Szabadság ösvény) játram végig, amely elvezet a legfontosabb történelmi helyszínekhez.
Másnap kezdődött a szakkiállítás, amire jöttem igazándiból, de még csak a látórendszerek része nyitott meg. Sok sok ipari kamerát mutattak be, közülük néhány a száguldó dobozokról is könnyűszerrel leolvasta a vonalkódot. A legjobb a Mátrix effekteket produkáló kamerarendszer volt (különösen, mert a sorsjátékukon nyertem egy iPod Touch-ot), illetve a képfelismerésen alapuló interaktív DJ asztal és zenepult. Boston felderítését a déli egyetemváros felé folytattam, majd néhány parkon és a kínai negyeden keresztül visszatértem a kikötői frontra, és Charlestowna-ban (északon) fejeztem be a sétámat. Aranyos volt, hogy nagy hőség miatt minden szökőkútban gyerekek játszottak. A hadikikötőben található az amerikai tengerészet legrégebbi szolgálatban levő hajója, az 1797-ben épült USS Constitution, valamint több másik múzeális hadihajó. A szomszédos domb tetején a washingtoni obelix harmadára kicsinyített mása magasodik, a Bunker hill-i csatának állítva emléket. Ugyan az angolok 1775 júniusában sikeresen elfoglalták a szomszédos dombon kiépített amerikai állásokat, de hatalmas veszteségeket szenvedtek, ami hozzájárult későbbi végső vereségükhöz. Este Ádám hívott meg új lakásába (ő is HASEF-fel van itt), és egy hatalmas adag milánóit főzött nekünk.
Utolsó napom is élménydús volt; immáron teljes menetfelszerelésben vágtam neki a városnak. Először is Chiara-val megnéztük a robot kiállítás másik részét is, illetve beültünk egy előadásra, majd pedig felmentem a 230 méter magas Prudential toronyház 52. emeletén lévő üvegteraszra, ahonnan egész Bostont kiválóan be lehet látni. Ebédre a leghíresebb helyi specialitást, a Clam chowder-t (halkrémleves) fogyasztottam, a maradék rövid időmet pedig a Művészeti múzeum pár érdekesebb alkotásának megtekintésére fordítottam. Este repülővel jöttem vissza Baltimore-ba, ahol Tricia meg a munkám vártak rám.
********************
“
“Well done is better than well said.”
Hétfőn volt Tricia 23. szülinapja, ezt megünneplendő elvittem a város legjobb tapas éttermébe. (Tulajdonképpen már a philadelphiai kirándulás is az ünneplésről szólt.) Kedden végre használtam a Gaál családtól útravalóul kapott recepteskönyvet, és főztem egy nagy adag francia hagymalevest. (Mivel cipó nem volt, kivájt bagettben tálaltam.) Közben az is kiderült, hogy nem tudom elmutogatni a nevemet siketnéma nyelven, mert a jobb kezemen a hüvelykujjam nem elég hosszú, hogy elérje a kisujjamat az "m" betűhöz. Érdekes…
A szép időnek köszönhetően
Hétfőn nemzeti ünnep volt, a Memorial day, amelynek eredete a polgárháborúig nyúlik vissza. Ez alkalomból a különböző háborúkban elesett amerikai katonákra emlékeznek, és felvonulásokat tartanak országszerte, valamint zászlókat tűznek a sírokra. Volt más ünnepelni való is, Triciával fél évesek lettünk. Kihasználva a szünnapot, egy nagyon kellemes brunch-helyre (reggeli-ebéd) mentünk, és egészen kivételes finomságokat ettünk: fűszeres goffrit csirkével és kókuszos sajtkrémmel töltött francia piritóst. Később sétáltunk egy kellemeset a környéki kertes negyedben, ahol csupa csupa takaros és szép ház van. No meg persze rengeteg szürke mókus és macska...
***********************
We had something to celebrate: Tricia turned 23 on Monday! Beyond the Phili trip, we went to Mezze, Baltimore's best tapas restaurant, and the next day I cooked some French onion soup (that turned out to be easy and very tasty).
This was graduation week at Hopkins; there were ceremonies and galas every night for the different faculties, where everyone was dressed nicely in uniforms. Four guys graduated from our lab; therefore we also had a small celebration one afternoon. The next Monday was national holiday-Memorial Day-when Americans remember their lost soldiers. They celebrate it on the last Monday of May since the Ciliv war. There are street parades all around the country and they flag the graves in the national cemeteries. On the same day, we turned 6-month-old with Tricia, so we went to a nice brunch place to celebrate. they had excellent food, and it was just good to walk around afterwards in the green neighborhood of northern Baltimore.