2012. július 28., szombat

Egy sima, egy fordított... // Week in, week out

Az elmúlt két hét a korábbiakhoz képest egészen nyugisan, békésen telt. Jutott időm otthon a barátokra, családra, bulira, munkára egyaránt. Kétszer két napot töltöttem kinn, mivel most épp nincs szállásom, így átmenetileg csak szállodákban húzom meg magam, amíg nem találok rendes helyet. Megnéztük, hogyan kerekedik Anetta hasa, meg hogy milyen félős a fehér-egerük a terráriumon kívül. Mostanában a naplementék és a napfelkelték is nagyon szépek. (Előbbit Kapuvár környékén szoktam nézni, utóbbit Kelenföldön.) Itthon közben az IEEE POCO konferencia volt, azaz a konferenciaszervezők éves konferenciája. Ezen nagy örömmel vettem részt, mert amellett, hogy az egész IEEE felső vezetés itt volt Budapesten, ha valaha nagy IEEE konferenciát fogok szervezni (és miért is ne akarnék?) akkor legalább egyszer el kell látogatni erre az eseményre. No meg az Intercontinentálban és a Cyranoban kényeztettek minket legjobb ételeikkel-italaikkal. Emmáék hazajöttek a keresztelőre, és ennek kapcsán szépen összegyűlt a család apraja-nagyja. Egyik este Sanyival Várkert nézőbe mentünk. A hírek szerint már csak pár évtized, és újra használható lesz (valamire) a Várkert Bazár.
********
The past two weeks were quite calm and relaxed, especially compared to the previous months. I took some time to have fun with family and friends, while also working here and there. The two ACMIT visits were fine and nice, but now I have to find a new place for myself, since Altabachgasse is gone, and now I can only stay in some hotels. In the mean while, we had the annual IEEE POCO meeting in Budapest, the conference of the conference organizers. (With all the IEEE top officers and some good food.) One evening, we went for a nice walk in the Castle with Sanyi, just enriching the My Budapest folder with some nice shots

2012. július 24., kedd

2012. július 20., péntek

Idézet // Quote for the week

„Ahhoz, hogy szabadok legyünk, nem elég lerázni a láncainkat, olyan módon kell élnünk, hogy másokat is hozzásegítsünk szabadságuk elnyeréséhez.”
 /Nelson Mandela/
 *********

 "The 21st century is a terrible time to be a control freak." 
 /Alec Ross, senior advisor for innovation to Hillary Clinton/

2012. július 15., vasárnap

Viva Espana!

Elég sűrűn váltották egymást a jó programok: következett a SCATh wokshop Madridban. A SCATh egy FP7 projekt, ami keretein belül évente rendeznek egy szakmai találkozót, és tavaly csak azért mentem el rá, mert a szomszédban volt, Graz-ban. (Idén meg pont azért, mert Madridban...) Közben az is kiderült, hogy ez egy nagyon rendes csapat, szakmailag erősen kapcsolódunk, így több kulcs emberrel voltam tavaly októberben Taiwanon és januárban is meglátogattam őket Lövenben.
Soha nem voltam még Madridban, de anyuék tavaszi útibeszámolója nagyon felkeltette a kíváncsiságomat. Madrid az ország geometriai közepén fekszik, és 1561-ben lett főváros (akkoriban csak egy kicsi, 30.000-es település volt.) Legtöbb építészeti műemlékét V. Fülöpnek és III. Károlynak köszönheti, de 1936-39 között hatalmas károkat szenvedett a spanyol polgárháború alatt. Ma mintegy 3,5 millióan lakják, és központja a Puerta del Sol tér, ahol mindig hatalmas a tömeg (utcai mutatványosok, zenészek, bohócok és artisták tucatjai szórakoztatják az embereket).
A belváros kellős közepén, a Sol és az Opera között sikerült egy teljesen kulturált hostelt találnom, és annak ellenére, hogy este 7-re értem oda, még aznap négy órán keresztül mászkáltam a városban (mert nagyon későn sötétedik), és rengeteg szépet láttam. Kezdtem a királyi palotával, amely számomra mindig a londoni Buckingham palotát idézi, de még annál is nagyobb. (Európa legnagyobb működő palotája.) A lemenő nap fényében vetettem egy pillantást az Almudena katedrálisra, aztán felderítettem a Plaza Mayor melletti piacot, a Sol környékét, majd végigsétáltam a Calle Mayor pompás fehér épületei között, hogy pont a kék óra legszebb pillanataira érkezzem meg a Metropolis épülethez, majd tovább a Cibeles palotához, amely városházaként szolgál, előtte a város egyik jelképének számító Cidebel szökőkúttal és szoborral. Szerencsére Madridban nem voltak szúnyogok (ellentétben Milánóval), és 5-8 fokkal hűvesebb volt, mint Budapesten, így remek turista időt fogtam ki. 
Anyuék tanácsára az egyetlen teljes szabadnapomon átmentem busszal Toledo-ba (egy órányira délre), amely a XVI. sz. közepéig a főváros volt, és megőrizte középkori bájosságát, a városképe még ma is hangulatában olyan, mint amit El Greco láthatott annak idején. Miután felsétáltam a város magasabbik dombjára, az Alcazar erődben kezdtem a napot a fegyvermúzeumban. (Négy jelentős múzeum hadi kincseit egyesítették itt, és hozták ide Madridból.) A toronyba sajnos nem mentem fel, ami azért is kár, mert később kiderült, hogy vasárnaponként a katedrális tornya mindig be van zárva. A kis sikátorokban csavarogtam, bóklásztam, majd következett az egyik legnagyobb élmény, a toledói Szűz Mária Katedrális, amely monumentalitásával, dekorációjával kitűnik az összes többi templom közül. Külön képtára van (kiváló alkotóktól származó művekkel), valamint az idők során számos oltárral, sekrestyével, kerengővel és sírkamrával bővítették. Legjobban a főoltára és a kórusa tetszett. Következőnek elsétáltam a zsidó negyedbe, megnéztem a legnagyobb zsinagógájukat, El Greco "The Burial of the Count of Orgaz" c. képét (a háza és a múzeum már be volt zárva), valamint, ami sokkal jobban tetszett, a San Juan de los Reyes monostor a letisztult formavilágával és a kerengőjével. Mindezek után átsétáltam még a XV. sz.-i kőhídon, majd végig a város mellett a Tagus folyó túloldalán, ahonnan igazán megmutatkozik Toledo szépsége. Nagyon megkapó volt, minden kanyarból csináltam egy panoráma képet a városról, meg felmásztam a helyi sziklákra ugrálni. Búcsúzóul még egyszer felmásztam az Alcazar-hoz, aztán busszal vissza Madridba.
Hétfőn kezdődött a workshop a Madridi Egyetemen, amely során jó pár régi-új ismerőssel voltam együtt. Este a fogadás egy közeli parkban volt egy rendezvényházban, aztán a csapattal még bementünk a belvárosba egy ír kocsmába. Másnap volt az előadásom, rendben lement, aztán délután már vége is volt a szakmai programnak, és így nyakamba vettem a várost. Feltártam Anita elrejtett üzenetét, felmentem a Cibeles palota tornyába, lenéztem a városra, a Retiro parkba kicsit besétáltam, megnéztem a Szt. Jeromos templomot, majd pedig az utolsó két órára ingyen bementem a Pradoba, ahol az ország legrangosabb festménygyűjteményét tartják. Elsétáltam még az Atocha pályaudvarra, amelyben egy gigantikus pálmaház kapott helyet, majd pedig a híres medvés szobornál (Bear and the Madroño Tree) találkoztam újra a többiekkel, és kipróbáltuk az egyik Museo de Jemon sonkaházat, ahol egy euró a sör a bor, a tapas és minden egyéb. Nagyon jól mulattunk. 
Szerdán már csak egy fél napom volt, a királyi palotával kezdtem (nem volt akkora nagy szám, mint mondjuk Schönbrunn), bár a királyi fegyvertár és a patika szép volt. Megnéztem az Almudena katedrálist belülről is. Ahhoz képest, hogy a XIX.-XX. sz.-ban épült, és csak 1996-ban szentelték fel, egész klasszikus a berendezése, és a színes üvegei tesztetős fényeket varázsolnak a belsejébe. Itt található a Madonna a Gyermekkel szobor és ikon - érdekes módon a kereszthajóba beillesztve. Rohamtempóban elmentem még az Egyiptomtól (az Asszuáni gát megépítéséhez nyújtott segítségért cserébe 1968-ban) ajándékba kapott Debod templomhoz, megnéztem Cervantes szobrát a Plaza de Espana-n, és a Plaza del Toro-t, ami sajnos zárva volt napközben, de különben még mindig itt tartják a bikaviadalokat, amely a '30-as évekig a legnépszerűbb nemzeti sport volt. (Azóta természetesen a foci az. Legutóbbi sikereik nyomán gyakorlatilag minden második bolt focis szuveníreket árul.) Útközben még szereztem egy új bőröndöt, mert a sajátomat idefelé megtörték kicsit, majd még jó időben kiértem a reptérre. Gyanús volt, hogy nagyon kényelmesen kezdték meg a boardingot, aztán a gépben még egy órát ültünk, majd amikor még azt hittem, van esélyem Londonban elérni a budapesti csatlakozást, parkolópályára állítottak minket, és egy fél órát köröztünk (több más gép társaságában) London felett. Legalább szép volt az idő, jó kis columbusok voltak, és leszállásnál is jók voltak a fények az elvonuló vihar után. Mivel 15 percem maradt a gép felszállásáig, és terminált is kellett cserélnem, az esélytelenek nyugalmával sétáltam/buszoztam át, de mint ott kiderült, a budapesti gép akkor még meg sem érkezett! Végül 2,5 óra késéssel szálltunk fel Londonból (a csomagomat persze ezalatt sem sikerült a másik géphez odavinni), és hajnali 1/2 3-kor meg is érkeztünk épségben.
***********
Never been to Madrid before, so I was excited to attend the SCATh meeting there, especially since it was such a pleasant surprise last year already. Madrid is a great place with a lot of buzz, happenings and so. Highlights of the visit:
I also took a day trip to Toledo:

2012. július 13., péntek

2012. július 11., szerda

Idézet // Quote for the week

„Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet  megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja.”
/Albert Einstein/
*********
"To dream big or to dream small takes the same amount of energy, so why not stretch a little bit?"
/Brito/

2012. július 9., hétfő

Irány vissza Itáliába // Return to Italy

Az új főnök az ACMIT-ban még márciusban elhatározta, hogy költségcsökkentés okán feladják az Altabachgasse lakást, és nekem egy kisebb után kell néznem. Így a leges legutolsó éjszakámat töltöttem ott Brüsszelből érkezve, és utána egészen elképesztő módon felmálházva kellett kibicikliznem a vasútállomásra. (Remélem, a biciklim azóta is ott van még.) Este 11-re értem haza, még be kellett mennem az egyetemre elintézni pár dolgot, illetve bepakolni a hordómba, mert másnap reggel 6:20-kor már a Keletiben találkoztunk a vízitúrás csapattal, és mentünk egyből a Fekete Körös-re. (12 órán belül átszeltem vonattal átlósan keresztbe Magyarországot.) A szokásos módon, a Malomfoki gátőrháznál kezdtük a túrát, alig 2 kilométerre a határtól, viszont rekord számú emberrel (70+) és hajóval (16). Még aznap délután leeveztünk Szanazugra, Berek főzött egy remek milánóit, majd zárásig karaokeeztunk a helyi élménykombinátban. Este Ritáék is lejöttek, Ágostonnal együtt, igaz ők nem sátraztak, hanem pár faluval arrébb szálltak meg. Az időjárásra nem lehetett panasz, tikkasztó meleg volt egész nap, így félóránként megálltunk csobbani, összekapaszkodni, meg hosszú ebédszüneteket tartottunk. Végre kipróbáltam a vízhatlan fényképezőtokomat is. Vasárnap este a Hosszúfoki csatornánál a srácok a semmiből termetettek EB-néző központot: szatellitről néztük HD-ben a meccset kivetítőn. Zseniális volt, kár, hogy a szúnyogok is megtaláltak minket. Aztán hétfő reggel a 7 órás vonattal jöttem is fel, volt pár megbeszélésem az egyetemen, majd 6-kor már indultam tovább Ferihegyről Milánóba.
Az ISO bizottság aktuális ülése Milánóban volt, és az eredeti tervek szerint Róma után Pisaba mentem volna egy másik konferenciára és onnan Milánóba, végül Brüsszel miatt megszakítottam ezt az olasz nyaralást, de egyáltalán nem bántam meg, mert a vízitúra is nagyon jól esett, igazán kikapcsolt. A milánói program (a Politechnico di Milano-n) kedden egy egész napos workshoppal kezdődött, ahol én is előadtam. Floridából már ismertem a csapat (ISO TC184 JWG9 bizottság) nagy részét, de persze voltak új arcok. Következett három napnyi bizottsági munka (orvosi robotok biztonsági szabványain dolgozunk), megszakítva finom vacsorákkal és rövid esti városnézésekkel. Volt alkalmam röviden megnézni a Sforzesco hercegi várat (amely meglepően masszív renesszánsz erődítmény), a Szent Szív Katolikus Egyetemet, a Santa Maria Delle Grazie templomot (amely mellett Leonardo Utolsó vacsoráját lehet megnézni, kb 2 hetes előjegyzéssel), a lenyűgöző Duomo-t, mellette a Galleria Vittorio Emanuele II-t, a Scalat (kívülről) és pár szép teret, meg biciklis felvonulást még. Sőt, egyik este a német sráccal, Michael-lel még Geocaching-et is játszottunk.
Pénteken normális időben végeztünk, így miután meglátogattuk Prof. Ferrigno kiváló robotsebészeti laborját (amiről a SurgRob-on fogok írni), megnéztem a St. Ambrosius templomot (ahol a 4. századi püspök van eltemetve, aki a város vezetője volt 25 éven keresztül (azóta védőszentje), és hatalma vetekedett a római császáréval), a római korból épségben fennmaradt San Lorenzo bazilikát és rendes nappali fényben, kívül-belül is a Dómot. Ez a keresztény világ második legnagyobb temploma (a római Szt. Péter után), 45 méter magas és 108 méter hosszú a főhajója, az alapkövét 1386-ban rakták le, de csak 1577-ben szentelték fel, igaz, már előtte is használták. A méretein túl a legmegdöbbentőbb a külső szobrok és faragások sokasága. Kecses oszlopok, apró mészkő szobrok és finoman megmunkált bronz kapuk díszítik minden oldalról. Estére még pont kaptam a sorbanállós jegyek közül egyet a Scala-ba, így megvolt a tökéletes programom. Donizetti Don Pasquale-ját adták, ami nem egy Verdi Traviata, de azért remekül szórakoztat. A Scala se belülről, de kívülről nem veszi fel a versenyt a Magyar Állami Operaházzal, de a zene és az ének, valamint a díszletek is elsőrangúak voltak.   
Másnap reggel a Brera negyeden sétáltam át az Accademia di Belle Arti di Brera művészeti egyetemhez, és az ott lévő híres festészeti kiállításhoz. Ezután következett az egész út fénypontja, a Dóm teteje! Az egész olyan, mint egy elvarázsolt kastély, vagy kőcsipke-erdő. Olyan mennyiségben vannak a szobrok, tornyok és vízköpők, hogy az ember nem is tud betelni vele! A Dóm legtetején pedig furcsa széksorok vannak, és koncerteket szoktak adni. Bűbájos! Mindezek után már csak megnéztem, hogyan pörögnek a bika-mozaik heréjén (ami Torinó jelképe), aztán a Malpensa expressz-szel kihúztam a repülőtérre: irány Espana!
*******
 
I did not spend too much time at home. Arrived at 11 pm from ACMIT and left at 6 am for a canoeing camp, traditionally organized by my former school. I could only stay with them for the first two days on the far Eastern end of Hungary on the river Körös, but it was an amazing relaxation, and great fun! Most notably we set up our on soccer-viewing arena in the middle of nowhere for the Eurocup finals. Monday morning I had to take the first train to get back to Budapest and get ready for my afternoon flight to Milan.I attended the upcoming meeting of the  ISO TC184 JWG9 and CIS Workshop at the Politechnico di Milano (the last one was in Florida). I also visitied Prof. Ferrigno's great lab. (More will follow on SurgRob.) 
Highlights of the city:

2012. július 7., szombat

2012. július 5., csütörtök

Idézet // Quote for the week

„Légy kevésbé kíváncsi az emberek dolgai iránt, és inkább légy nyitott új ötletek iránt!”
/Marie Curie/
**********

"We are our dream; if we don't dream, we are no longer alive."
/Kilian Jornet/

2012. július 3., kedd

2012. július 1., vasárnap

Róma, Brüsszel, Bécs - röviden // Rome, Brussels, Vienna short

 
Vasárnap hajnalban repültem Rómába Tom után a BioRob konferenciára. Eredetileg nem terveztem ide eljönni, de mivel a dolgozatomat másodszor is kivágták az ICRA-ról, és nem volt már értelme tovább görgetni, ide benyomtuk. A program közben elég sűrűvé vált, mert a 4 napos konferenciám második felére hirdették meg Brüsszelbe az Európai Fiatal Innovátorok Fórumát (EYIF, ahol bekerültem a döntőbe), így oda kellett repülnöm. Idő- és költségoptimalizálás végett tehát csak a BioRob első két napján akartam/tudtam részt venni. Azaz tudtam volna, ha nem szervezik ki az első napi szimpóziumot a város mellé, és külön fizetősre. Ezzel betelt a pohár, és azt mondtam, nem vagyok hajlandó zsebből a $650 konferencia mellé még $150-et fizetni egy napért, hiába ott megy le gyakorlatilag az összes sebészrobotos előadás fele. Mindenki más is ki volt akadva. (Kegyetlen drágák a konferenciák, ha az ember egyszer befejezi a tanulmányait. Ezért is ideje egy újabba fogni, de erről majd egy következő posztban.) Minden esetre így nyertem egy szabadnapot Rómában, aminek nagyon örültem, és igyekeztem a régi élményeket feleleveníteni (cirka 15 éve jártunk itt a családdal), illetve felnőtt szemmel kicsit beleszagolni/kóstolni a város életébe. Meg kell mondjam, nagyon tetszett, amit tapasztaltam! Elsőként a szállásom közvetlen szomszédságában lévő Basilica di Santa Maria Maggiore templomot kerestem fel (a négy nagy egyike), ahol meghallgattam egy fél misét. Lesétáltam a Forum Romanumhoz, elnézegettem a tömeget a Kolosszeumnál, majd megnéztem jól kívül-belül a II. Viktor Emmanuel emlékművet (az írógép), amely anno felújítás alatt állt. A benne levő hadtörténeti múzeum annyira nem fogott meg, de a tetejéről a kilátás pazar! Meglepő módon a meleg ellenére nagyon tiszta idő volt, messzire el lehetett látni. Megjártam fel-le a Kapitólium lépcsőjét (mostanra már helyére került Marcus Aurelius lovas szobra is), lenéztem a Forum Romanumra, majd pedig toronyiránt a Spanyol lépcső felé indultam. Útközben belebotlottam több szép palotába és múzeumba is. A Spanyol lépcsőnél minden sarokra ki van írva, hogy tilos rajta ülni, enni, vagy inni. Korábban az is benne volt a hírekben, hogy sorozatosan bírságolták a turistákat, akik ezt nem tartották be. A kötelezők közül jött sorban a mindig tömeges Trevi kút, a lenyűgöző építészetű Patheon és egy csomó szép templom a Corso Victorrio Emanuel mentén. (Rákaptam a mennyezetfotózásra.) A Navona térre egyáltalán nem emlékeztem, pedig most ez tette rám a legjobb benyomást szökőkútjaival és állandó nyüzsgésével, a mutatványosokkal, zenészekkel. Az Angyalvár már bezért mire odaértem, és szintén a Szent Péter bazilika is, de a lemenő nap fényénél mindkettő nagyon szép volt. A neten olvastam, hogy a Gianicolo dombra érdemes felmenni a szép kilátásért, és valóban, nem csalódtam! Este a Hopkinsos csapattal vacsoráztunk (nem volt egyszerű a 3 különböző társaságot összeegyeztetni, hogy épp kikkel, mikor, hova megyek), majd elsétáltunk még a Kolosszeumig, az ünneplő olasz autósok dudaszójával kísérve.
Másnap rendesen részt vettem a konferencián (a Sasnti Domenico e Sisto parókián volt, nagyon szép környezetben), kinyomtattam a poszteremet, meg kiműveltem Tom-ot, hogy mit kell tudni a projektünkről. Délután volt még pár meetingem, egy állófogadás, kis lazulás az olaszokkal, majd pedig Tomékkal sétáltam egy búcsúkört. 2 körül értem haza, és 3:30-kor akartam kelni, hogy az első busszal menjek ki a reptérre, de végül elaludtam, így kénytelen voltam taxival menni. Szerencsére a gépemet gond nélkül elértem, így Brüsszelben folytattam a turnét.
Az EYIF idén kezdte meg működését az EU Bizottság támogatása alatt, és ez volt az első nagy saját rendezvényük. Nagyon komoly előadókat szedtek össze (Hilary Clinton innovációs tanácsadója, a Facebook innovációs igazgatóhelyettese, Microsoft európai kutatási igazgatója, IBM volt ügyvezetője, Az Európai Innovációs Alap igazgatója, Stanford professzorok és még sorolhatnám). Ilyen társaság előtt megtiszteltetés volt előadni a kezes történetünket. Annak ellenére, hogy az éjszakai alvásom meglehetősen alulméretezettre sikerült, hoztam a kötelező formát, így az esti fogadáson már javában ment a networking, majd pedig régi kedves EYPs ismerősömmel, Magdával beszélgettünk hajnalig. Másnap folytatódott a szakmai program, és újra az Európai Parlamentben voltunk (csak ezúttal a másik nagy tanácsteremben), és nagy örömünkre minket választottak az év fiatal európai innovátorának. Ennek megfelelően megtarthattam első beszédemet is az EP-ben, röviden köszönetet mondva mindenkinek. Este kis koktélozás után még megnéztük a Luxemburg téren a meccset, aztán haza, egy kis alvásra. Másnap csak délután ment a repülőm, így megnéztem a Parlamentariumot (az EP látógatóközpontját, ahol szépen bemutatják, mire is költenek olyan sok pénzt), majd pedig az Autoworld-öt a Cinquantenaireparkban. Visszafelé még belebotlottam egy tüntetésbe (a balti országok agrártámogatásáért), aztán irány a reptér és Bécs, ugyanis csak oda tudtam venni olcsó jegyet. Mire Wiener Neustadt-ba értem, kiderült, hogy kiestek a németek.    
 *********
 
Since I refused to pay an extre fee for the Medical robotics Symposium over the regular BioRob program and registration, I had a full day in Rome to explore the city. It was magnificent! I enjoyed every single moment of wandering around the eternal city, taking hundreds of pictures. (Decided to run a sepia study day.)
Some of the highlights:
Unfortunately, I could not stay for the whole conference, since I had to participate in the finals of the European Young Innovators Forum’s pitch competition in Brussels, so after just one day of the BioRob conference I took a 6 am flight to Brussels. I had my pitch at noon, and then I was happy networking in the rest of the day over some good beer and wine, especially enjoying a long-night chat with Magda, a forever friend from EYP. The next day, we were having more top notch speakers (such as Alec Ross, senior advisor to Hilary Clinton or Jan Muehlfeit, Chairman of Microsoft Europe), then came the announcement: we made it to the top again! It was great feeling. Went off to celebrate with the other participants, then over the cheering Spanish-fan crowd. The next morning I still had some time to visit the Parlamentarium and the Auto world before flying back to Vienna, and busing/training back to my very last stay at Altabachgasse.